Fiber Optik Adaptör

Fiber Optik Adaptör

Fiber Optik Adaptör - Coupler [ SC LC FC ST MTRJ MPO E2000 vs]


Fiber sonlandırma kutularında kullanılır. Fiber adaptör coupler, fiber optik bağlantılarında kullanılan bir cihazdır ve iki fiber optik kablonun birleştirilmesini sağlar. Bu adaptörler, fiber optik sistemlerde sinyal kaybını en aza indirerek ve güvenilir bağlantılar sağlayarak önemli bir rol oynar. İşlevleri ve türleri hakkında daha detaylı bilgi aşağıda verilmiştir:

 

Fiber Optik Coupler İşlevleri:

  • Bağlantı Sağlama: Fiber adaptörler, iki ayrı fiber optik kablonun uçlarını birleştirir ve böylece optik sinyalin kesintisiz bir şekilde iletilmesini sağlar.
  • Sinyal Kaybını Azaltma: Kaliteli adaptörler, bağlantı sırasında sinyal kaybını en aza indirir, bu da daha iyi performans ve veri bütünlüğü sağlar.
  • Kolay Bakım ve Değişim: Adaptörler, fiber optik sistemlerde bakım ve onarım işlemlerini kolaylaştırır. Kabloların kolayca takılıp çıkarılmasına olanak tanır.
  • Esneklik ve Modülerlik: Fiber adaptörler, sistemin modüler yapısını korur ve gerektiğinde yeni bağlantılar eklenmesini veya mevcut bağlantıların değiştirilmesini kolaylaştırır.


Fiber Optik Adaptör Türleri:

Fiber adaptörler, bağlantı türüne, fiber türüne ve uygulama alanına göre çeşitli türlere ayrılır. En yaygın türler şunlardır:

Konektör Tipine Göre:

  • SC (Standard Connector): Genellikle telekomünikasyon ve veri iletişim ağlarında kullanılır. Kare şekilli bir yapıya sahiptir.
  • LC (Lucent Connector): Küçük boyutlu olup, yüksek yoğunluklu bağlantılar için idealdir.
  • FC (Ferrule Connector): Vidalı yapısı sayesinde sağlam bir bağlantı sağlar, genellikle endüstriyel uygulamalarda tercih edilir.
  • ST (Straight Tip): Dairesel bir yapıdadır ve yaylı bir kilitleme mekanizmasına sahiptir, genellikle kısa mesafeli uygulamalarda kullanılır.

Fiber Türüne Göre:

  • Single-mode (Tek Modlu): Uzun mesafelerde daha düşük sinyal kaybı sağlar ve genellikle telekomünikasyon ağlarında kullanılır.
  • Multimode (Çok Modlu): Kısa mesafelerde daha yaygındır ve genellikle yerel ağlarda (LAN) tercih edilir.


Adaptör Tipine Göre:

  • Simplex: Tek bir fiber bağlantısını destekler.
  • Duplex: Çift fiber bağlantısını destekler ve genellikle iki yönlü iletişim için kullanılır.
  • Quad: Dört fiber bağlantısını destekler ve yüksek yoğunluklu bağlantılar için kullanılır.


Uygulama Alanına Göre:

  • Panel Mount Adaptörler: Fiber optik panellerde kullanılır, sabit montaj imkanı sunar.
  • Inline Adaptörler: Fiber kabloların doğrudan bağlanmasını sağlar, genellikle saha uygulamalarında tercih edilir.


Kullanım Alanları:

  • Telekomünikasyon: Uzun mesafeli veri iletimi için kullanılır.
  • Veri Merkezleri: Yüksek hızlı veri transferi ve bağlantı yönetimi sağlar.
  • Kablolu Televizyon: Sinyal dağıtımı ve iletimi için kullanılır.
  • Endüstriyel Uygulamalar: Hassas veri iletimi gerektiren fabrika ve endüstriyel ortamlar için idealdir.
  • Medikal Cihazlar: Hassas ve güvenilir veri iletimi gerektiren medikal cihazlarda kullanılır.

GelecekBT

Göster:
Sırala:
032111 @ Legrand LCS3 6xSC Duplex Singlemode Adaptörlü Blok İletişime Geçiniz

032111 @ Legrand LCS3 6xSC Duplex Singlemode Adaptörlü Blok

 032111 @ LEGRAND LCS3 6 x SC Duplex (12 Fiberli) Singlemode Adaptör Bloğu  ..

033512 @ Legrand LCS2 3xSC Duplex Singlemode Adaptörlü Blok İletişime Geçiniz
53316.3 @ SC/UPC SM Duplex Fiber Optik Adaptör İletişime Geçiniz
53333.1 @ SC/UPC MM OM4 Duplex Fiber Optik Adaptör İletişime Geçiniz

53333.1 @ SC/UPC MM OM4 Duplex Fiber Optik Adaptör

 Ecolan 53333.1 SC/UPC Multimode OM4 Duplex Fiber Optik Adaptör &n..

53356.1 @ SC/UPC MM OM3 Duplex Fiber Optik Adaptör İletişime Geçiniz

53356.1 @ SC/UPC MM OM3 Duplex Fiber Optik Adaptör

 Ecolan 53356.1 SC/UPC Multimode OM3 Duplex Fiber Optik Adaptör &n..

ON-FCP-SC201S @ SC/UPC SM Duplex Fiber Optik Adaptör

 ON-FCP-SC201S # SC/UPC Singlemode Duplex Fiber Optik AdaptörFiber optik ad..

VFO-22212 @ HCS SC Dupleks Plastik Adaptör Mavi SM

 HCS VFO-22212 DataLight SC Duplex Plastik Adaptör Mavi SM​ Singlemode Coupler ..

Excel Fiber Optik Adaptör İletişime Geçiniz

ON-FCP-SC101S @ SC/UPC SM Simplex Fiber Optik Adaptör

 ON-FCP-SC101S # SC/UPC Singlemode Simplex Fiber Optik AdaptörFiber optik ada..

Ecolan SC/APC SM Duplex Fiber Optik Adaptör Metal 53319.3

 Ecolan 53319.3 SC/APC SM Duplex Fiber Optik Adaptör MetalArticle No: 53319.3&..

ON-FCP-SC211S @ SC/APC SM Duplex Fiber Optik Adaptör

 ON-FCP-SC211S SC/APC Singlemode Duplex Fiber Optik AdaptörFiber optik adapt&oum..

ON-FCP-SC211S-M @ SC/APC SM Duplex Fiber Optik Adaptör Metal

 ON-FCP-SC211S-M # SC/APC Singlemode Duplex Fiber Optik Adaptör, MetalFiber..

ON-FCP-SC111S @ SC/APC SM Simplex Fiber Optik Adaptör

 ON-FCP-SC111S SC/APC Singlemode Simplex SX Fiber Optik Adaptör Coupler  ..

ON-FCP-SC202M @ SC/UPC MM Duplex Fiber Optik Adaptör

 ON-FCP-SC202M # SC/UPC Multimode Duplex Fiber Optik AdaptörFiber optik adapt..